جستجو
گروه محصولات
  Menu Close
  Back to all

  پودر بندکشی

  پودر بندکشی، کاربرد، انواع و مزایا و نحوه‌ی استفاده از آن

  پودر بندکشی ماده‌ای خشک و ریزدانه است که در انواع و رنگ‌های مختلف در بازار در دسترس است، در نوع استاندارد با افزودن اندکی آب به ماده خشک پودر بندکشی (مطابق دستورالعمل مصرف سازنده) می‌توان به ماده‌ای سیال دست یافت که به راحتی در فواصل میان کاشی و سرامیک نفود می‌کند. از پودر بندکشی در نماهای آجر و سنگ نیز می‌توان استفاده کرد ولی استفاده‌ی انواع مرغوب آن در سرویس‌های بهداشتی رایج‌تر است.

   

   

   

  کاربرد پودر بندکشی

  یک بندکشی خوب، با دوام، بدون جذب آلودگی و تغییر رنگ جلوه‌ای صد چندان به کاشی و سرامیک شما می‌دهد. در روش سنتی از دوغاب سیمان سفید و پودر سنگ استفاده می‌‌شد که برای افزایش روان‌روی و نفوذ در درزها و … باید تا حد زیادی آب به آن اضافه کرد که همین میزان زیاد آب در گذر زمانی نه چندان طولانی پس از تبخیر آب سبب فرورفتگی بندها شده که این فرورفتگی محل تجمع آلودگی و جرم خواهد شد. مهم‌تر آنکه استفاده از مواد ضدعفونی و پاک‌کننده‌هایی مانند جوهر نمک، انواع اسیدها و … به تدریج باعث برداشت این لایه شده و با ایجاد تخلخل نفوذ جرم را افزایش داده و موجب آلودگی بیشتر و سریع‌تر بندها خواهد شد. علاوه بر این مشکل، وجود جرم در بندها به تدریج باعث ایجاد و تغییر رنگ کاشی مجاور (خصوصاً در رنگهای روشن تر) شده و اندک اندک روی بافت کاشی هم ایجاد اثر ماندگار جرم خواهد داشت.

   

  کاربرد پودر بندکشی

  ژیکاوا با نام تجاری ژیکاپوند علاوه بر زیبایی ماندگار و ایجاد پایداری بیشتر در کاشی مانع از نفوذ آب به زیرِ کاشی و سرامیک شده و با میزان روانی بالایی که دارد می‌تواند با نفوذ به زیر سطح، حفره‌های خالی را پر کرده و از لق‌شدگی و یا کنده شدن کاشی نیز که به علت نقص در ملات‌ریزی زیر و پشت سطح ایجاد شده نیز تا حدود زیادی مرتفغ کند. در صورت استفاده از پودرهای نامرغوب موجود در بازار علاوه بر ایجاد نشتی ممکن است به دلیل تجمع آب و آلودگی در زیر سطح کاشی در نهایت منجر به بوی نامطبوع و مشکلات عدیده‌ای شود.

   

  مزایای استفاده از پودر بندکشی

  معمولا جهت بندکشی کاشی و سرامیک به طور سنتی که از سیمان سفید مخلوط با رنگ دانه‌های پودری استفاده می‌شود که با توجه به کیفیت پایین آن پس از مدتی ترک خورده و کثیف شده و شکل و ظاهر نازیبایی به خود می‌گیرد و به راحتی کنده خواهد شد. از این رو امروزه استفاده از انواع پودرهای بندکشی به صورت گسترده‌ای رواج پیدا کرده است.

   

  انواع پودر بندکشی

  پودر بندکشی به واسطه نقشی که در زیباسازی نمای فضاهای داخلی و خارجی و همچنین ماندگاری آن ایفا می‌کند از اهمیت بالایی برخوردار است. با پیشرفت روزافزون فناوری، سعی بر آن است که ویژگی‌‌های جدیدی به این پودرها اضافه کرد تا بتوان عملکرد و کارایی آن را به حد اعلا رساند. از این رو، انواع متنوعی از پودر بندکشی تولید شده است که به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

  دسته‌بندی بر اساس نوع مصالح مورد استفاده:

  1- پودرهای بندکشی آجر

  در ساخت این نوع از پودرهای بندکشی از سیمان پرتلند و پودر سنگ استفاده می‌شود. اندازه دانه‌های این نوع از پودرها نسبت به پودرهای بندکشی مورد استفاده در کاشی و سرامیک عمدتاً درشت‌تر بوده و از این حیث می‌توانند برای پر کردن فواصل ۶ تا ۲۰ میلی‌متری مورد استفاده قرار گیرند. به دلیل استفاده از این پودرهای بندکشی در فضاهای خارجی مقاومت در برابر شرایط آب‌وهوایی مختلف در آن‌ها بسیار بالا است.

   

  2- پودرهای بندکشی کاشی و سرامیک

  رایج‌ترین انواع در نوع خود هستند. عمدتاً در فضاهای داخلی مانند آشپزخانه‌ها و سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شوند. به همین دلیل از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و انواع مختلفی از آن در بازار موجود است که در بالا به چند مورد از آن‌ها اشاره شد. اندازه بسیار ریز، مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و همخوانی با فضای داخلی از مهم‌ترین نکاتی هستند که در انتخاب و کاربرد این نوع از پودرهای بندکشی مد نظر قرار می‌گیرند.

   

  3- پودرهای بندکشی سنگ

  فواصلی که در میان سنگ‌ها وجود دارد نسبت به مصالح دیگر بیشتر است و به همین دلیل از پودرهای با اندازه‌های درشت‌تر استفاده می‌شود. مانند پودرهای بندکشی آجر، این پودر‌ها در تماس مستقیم با شرایط آب و هوایی مختلف هستند و به همین دلیل از نظر مقاومت و استحکام از دو نوع دیگر بالاتر هستند. از نظر قیمت نیز با توجه به اینکه چندان فرآیند و مواد خاصی در ساخت آن‌ها به کار برده نمی‌شود، ارزان‌تر از دو نوع دیگر است.

   

  دسته بندی براساس ترکیب مورد استفاده:

   

  1-پودر بندکشی پلیمری

  همان‌طور که از اسم این نوع از پودرها بر می‌آید، مواد پلیمری نانو ماده اصلی به کار رفته در ساخت آن‌ها هستند. اصطلاح نانو در این نوع از پودر اشاره به اندازه بسیار کوچک آن‌ها دارد. مواد پلیمری در ترکیب با سیمان پرتلند ترکیب خوبی را تشکیل می‌دهند. اندازه کوچک این پودرهای بندکشی به آن این امکان را می‌دهد که به خوبی در فاصله میان کاشی‌ها و هر مصالح دیگری جای‌گیری کنند و یک ساختار بسیار مستحکم و غیرقابل نفوذ را به دست دهند. لاتکس نوع خاصی از پلیمرها هستند که در ساخت انواع پودرهای بندکشی به کار برده می‌شود. لاتکس باعث بهبود خاصیت انعطاف‌پذیری پودرهای بندکشی می‌شود.

   

  2- پودر بندکشی رنگی

  پودرهای بندکشی اکثراً به رنگ سفید در سرویس‌های بهداشتی به کار می‌روند اما گاهی نیز میان رنگ این پودرها و رنگ کاشی و سایر مصالح آن همخوانی لازم برقرار نمی‌شود و ترکیب رنگی حاصله چندان باب میل نخواهد بود. از این رو بسیاری از شرکت‌های تولید کننده پودرها سعی می‌کنند که محصولات خود را در طیف رنگی متنوعی در دسترس کاربران قرار دهند.

   

   

  پودر بندکشی رنگی

  یکی از این محصولات ژیکاپوند، پودر بندکشی شرکت ژیکاوا می‌باشد که در ۵۰ رنگ متنوع تولید می‌شود. ژیکاپوند محصول کم نظیریست که قادر به رقابت با بهترین نمونه‌های خارجی می‌باشد. این محصول با استفاده از رنگ دانه‌های bayferrox و رزین‌های شرکت wacker آلمان تولید می‌شود. این محصول یک جزئی و پایه سیمانی بوده و برای مصرف فقط باید آب به آن اضافه نمود. به دلیل استفاده از افزودنی‌های شیمیایی و رنگ دانه‌های معدنی این ماده در مقابل رنگ پریدگی، ترک خوردگی و نفوذ آب بسیار مقاوم است. ژیکاپوند در بسته‌بندی‌ها و رنگ های متنوع ارائه می‌شود و همچنین نوع آنتی‌باکتریال آن قابل انتخاب است.

   

  رنگهای ژیکاپوند

   

   

  3- پودر بندکشی آنتی باکتریال

  بسیاری از ساختمان‌های بهداشتی از جمله بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها با توجه به کاربری خاصی که دارند ترجیح می‌دهند که از کاشی و سرامیک‌های آنتی باکتریال استفاده کنند تا از هرگونه رشد میکروارگانیسم‌های خطرناک مانند باکتری و میکروب جلوگیری کنند. در صورتی که فواصل میان کاشی‌ها و سرامیک‌های کف و دیوار از مواد غیر آنتی‌باکتریال و معمولی پر شده باشد، تمامی هزینه و زحماتی که برای استفاده از مصالح آنتی باکتریال به کار گرفته شده است به هدر خواهد رفت. به همین دلیل در کنار کاشی‌ها و سرامیک‌های آنتی باکتریال سعی می‌کنند که از پودرهای بندکشی آنتی باکتریال هم استفاده کنند. این پودرها در مقایسه با سایر انواع از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

   

  4- پودر بندکشی ضد آب

  هدف استفاده پودرهای بندکشی می‌تواند مختلف باشد، اما بدون شک فراهم کردن یک مانع در برابر نفوذ هر گونه نم و رطوبت پای ثابت هر پروژه در هر مقیاس و مکانی است. همه پودرهای بندکشی به میزان مختلف توانایی جلوگیری از نفوذ رطوبت را دارند اما پیشرفت فناوری در این زمینه به ساخت نوع خاصی از پودرهای بندکشی منجر شده است که توانایی ضد آب بودن آن نسبت به سایر خصوصیات آن‌ها می‌چربد. در ساخت این نوع از پودرها اغلب از رزین‌ها استفاده می‌کنند تا علاوه بر ضد آب بودن از مقاومت بالایی هم در برابر سایش برخوردار باشد.

   

  5- پودر بندکشی اسیدی

  مواد و مصالحی که در ساخت این پودر بندکشی اسیدی به کار برده می‌شود خاصیت منحصر فرد مقاومت در برابر محیط‌ها و سیالات اسیدی را به آن می‌دهد. استفاده از این پودرهای بندکشی به دلیل ویژگی‌هایی که دارند در محیط‌های صنعتی و شیمیایی که امکان تماس با سیالات اسیدی و خورنده وجود دارد توصیه می‌شود.

   

  6- پودر بندکشی ژیکاپوند

  پودر بندکشی شرکت ژیکاوا با نام تجاری ژیکاپوند در رنگ های متنوع محصول کم نظیریست که قادر به رقابت با بهترین نمونه های خارجی می باشد. ماده بندکشی ژیکاپوند با استفاده از رنگ دانه های bayferrox  و رزین های شرکت wacker آلمان تولید می شود. این محصول یک جزئی و پایه سیمانی بوده و برای مصرف فقط آب به آن اضافه می شود. به دلیل استفاده از افزودنی های شیمیایی و رنگ دانه های معدنی این ماده در مقابل رنگ پریدگی، ترک خوردگی و نفوذ آب بسیار مقاوم است.

  جهت مشاهده قیمت و خرید پودر بندکشی رنگی به صفحه محصول مراجعه نمایید.

   

   

   

  راهنمای استفاده از پودر بندکشی ژیکاپوند

  استفاده برای کف:

  برای ساخت پودر بندکشی جهت کف، ابتدا حدود ۳۰ درصد وزن ژیکاپوند آب تمیز در ظرف مناسبی ریخته وسپس پودر را به آرامی به آن اضافه ومخلوط می نماییم. درشرایط آب وهوایی معتدل پس از ده دقیقه محصول آماده استفاده است. در هوای سرد از آب گرم استفاده نموده و مدت زمان بیشتری برای قوام آمدن ملات صبر کنید. در این حالت ملات کاملا پیوسته قوام یافته و سیال همچون عسل است. برای کسب بهترین نتیجه در بندکشی کف بهتر است بندها تا ضخامت کاشی خالی باشد. لای درزها می‌بایست کاملا تمیز و عاری از قطعات سست، گرد و غبار و چربی باشد. ملات بندکشی ساخته شده برای کف را با وسیله‌ای مناسب در بندها ریخته و اجازه دهید تا ملات به زیر سرامیک نفوذ کند و بند را کاملا پر کند. به علت سیالیت و پیوستگی فوق‌العاده این محصول علاوه بر بندها، زیر سرامیک نیز نفوذ کرده و پر می‌نماید و دیگر هیچ آبی به زیر آن نفوذ نخواهد کرد.

   

  استفاده برای دیوار:

  برای ساخت پودر بندکشی برای دیوار، حدود ۲۲ درصد وزن ژیکاپوند آب تمیز در ظرف مناسبی ریخته و سپس ژیکاپوند را به آرامی به آن اضافه نمایید. پس از اختلاط کامل ملات آماده کار است. در این حالت محصول خمیری بسیار خوش کار ولی غیر سیال است. لای درزها می‌بایست کاملا تمیز و عاری از قطعات سست، گرد و غبار و چربی باشد. بندکشی دیوار با فشار دست یا استفاده از لیسه‌های پلاستیکی یا فلزی قابل انجام است. در هر دو مورد پس از اتمام کار و اطمینان از پر شدن بندها ابتدا با دستمالی زبر و خشک باقی مانده مصالح را پاک کرده و سپس با دستمال یا اسفنج مرطوب اقدام به تمیز کاری می‌کنیم. روی بندها را پس از گیرش اولیه با وسیله‌ای مناسب پرداخت و صیقلی کنید و حتی‌المقدور تا چند روز مرطوب نگه دارید. دمای مناسب برای کار ۵-۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

   

   

   

   

  نظرات
  انصراف از نظر Close