جستجو
گروه محصولات
  Menu Close
  Back to all

  بتن دکوراتیو (استامپی) چیست؟

  بتن دکوراتیو (بتن استامپی) چیست؟

  بتن دکوراتیو (استامپی) در دهه ۷۰ میلادی مطرح و مورد توجه قرار گرفت و سازندگان دریافتند که به راحتی می‌توانند رضایت مشتریان خود را هم‌زمان بدون افزایش هزینه تامین کنند.

  بتن دکوراتیو یا همان بتن تزئینی در واقع یکی از مصالح کاربردی کف صنعتی است که باعث افزایش زیبایی در بخش‌های مختلف ساخت و ساز می‌شود، در حالی که این زیبایی تاثیر منفی در میزان و نحوه عملکرد سیستم نخواهد داشت. از بتن‌های استامپی برای ساخت پیاده‌روها، کناره استخرها، کف‌سازی خیابان‌ها و فضاهای داخلی ساختمان و محوطه ویلا و… استفاده می‌شود.

  این نوع بتن را بتن طرح‌دار یا چاپی نیز می‌نامند چرا که به وسیله قالب‌های پلاستیکی و یا مُهرهای مخصوص روی سطح ایجاد می‌شود.

   

   

  بتن دکوراتیو

  جهت اطلاع از قیمت و خرید محصولات بتن دکوراتیو شامل رنگ سخت‌کننده و پودر جدا کننده رنگی بتن دکوراتیو روی نوشته محصول کلیک نمایید.

   

  پودر بتن دکوراتیو (استامپی) چه کاربردهایی دارد؟

  بتن دکوراتیو از آن جا که از اسمش پیداست، بتنی با خاصیت زیباسازی و تزیینی بوده که برای کاربردهای مختلف قابل استفاده است.

   

  قابلیت افزودن رنگ پایه، رنگ‌های طیف‌دار، قالب‌ها و طرح‌های مختلف و ارائه بافت دلخواه باعث شده است که بتن استمپی از نظر رنگ و ظاهر شبیه سایر مواد طبیعی ساختمانی باشد، به عنوان نمونه طول عمر بسیار بیشتری نسبت به سنگ‌های کف‌سازی دارد در حالی که از نظر ظاهری بسیار شبیه به سنگ‌های طبیعی است.

   

  از جمله کاربردهای دیگر استمپ کانکریت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1- پوشش تزئینی دیوارها و نما در طراحی‌های مدرن و مینیمال

  2- استفاده در ساخت اِلمان‌های دکوراتیو و کاربردی متنوع از جمله سینک‌های ظرف‌شویی و روشویی، کانتر کابینت‌ها، ساخت گلدان بتنی و .....

  3- بیشترین کاربرد بتن های دکوراتیو مربوط به استفاده از آنها به عنوان بتن استامپی برای کف‌سازی سطوح با طرح‌ها و شکل‌ها و رنگ‌های متنوع در پیاده‌روها، محوطه باغ‌ها، پارک‌ها، پارکینگ‌ها و.... می‌باشد.

   

   

  بتن تزئینی

  مزایای استفاده از بتن استامپی چیست؟

  1- دوام و مقاومت بالا در برابر نیروهای فشاری و سایش هم چون بتن

  2- یکپارچگی و زیبایی نهایی کار

  3- ارزان و مقرون به صرفه نسبت به استفاده از سایر مصالح زیبا‌سازی

  4- عدم محدودیت اجرایی در مکان‌ها یا آب و هوای متنوع

  5- اجرای سریع و آسان

  6- تنوع در رنگ‌بندی و اشکال اجرایی

   

   

   

  آیا بتن دکوراتیو معایبی هم دارد؟

  به طور کلی نمی‌توان معایب چندانی برای بتن استامپی یا همان بتن منقش بر شمرد. عمده معایب آن را می‌توان نیاز بتن استامپی به اصلاح سطوح و زیرسازی آن،  ازجمله سابیدن و صیقل دادن و استفاده از اسیدهای مخصوص با توجه به طرح و نوع پروژه دانست، که قاعدتاً برای تمام سطوح دیگر نیز یک نیاز عمده محسوب می‌شود.

   

  نحوه اجرای بتن دکوراتیو کف

  برای اجرای بتن دکوراتیو کف (بتن استامپی) در درجه اول نیاز به بتن‌های آماده رایج ساختمانی هست. با توجه به نوع اجرا و نیاز می‌توان انواع مواد افزودنی بتن از جمله فوق روان کننده‌ها، ضد یخ، انواع واترپروف و رنگدانه های معدنی نیز به آن اضافه کرد.

  در مرحله بعد فرآیند بتن‌ریزی کف به صورت رایج و معمول پس از قالب‌بندی‌های لازم به ضخامت مورد نظر صورت می گیرد. پس از گیرش اولیه سیمان و سخت شدن آن (در حدی که پا در بتن فرو نرود و صرفا رد پا روی بتن بماند) پودر سخت کننده (هاردنر) را به رنگ دلخواه روی بتن می‌ریزیم و توسط ماله‌ی پروانه‌ای پرداخت می‌نماییم تا مواد پودری به خورد شیره بتن رفته و لایه‌ای سخت در سطح کار به دست آید.

  در مرحله بعد پودر جداکننده رنگی (ریلیز) را روی سطح می‌پاشیم و توسط مُهرها و قالب‌های مورد نظر طرح دلخواه را روی سطح اعمال می‌کنیم.

  در مرحله آخر در صورت نیاز به سطحی براق و صیقلی می‌توان توسط اسید رقیق شده سطح را کاملا اسید‌شویی نمود.

   

   

   

  سوالات متداول درباره بتن استامپی

  هزینه‌ها رو میفرمایید؟

  قسمت عمده هزینه‌های بتن مربوط به پیاده‌سازی و کیفیت زیرسازی آن است. عوامل مختلفی در تعیین قیمت موثر هستند از جمله تفاوت قیمت رنگ‌های مورد استفاده، کیفیت اجرا و هزینه دستمزد. لذا با توجه به اینکه این مطلب به صورت عمومی مطرح شده است نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن مشخص کرد ولی در مقام مقایسه با توجه به کیفیت مشابه هزینه تمام شده بتن استامپی با در نظر گرفتن طول عمر و هزینه نیروی انسانی، از راهکارهای مشابه به صرفه‌تر خواهد بود.

   

  اجرای بتن استامپی ساده است؟

  پروسه استفاده از بتن استامپی چندان پیچیده نیست ولی برای ایجاد کار با کیفیت مناسب حتماً باید از نیروی کار متخصص و کارآزموده استفاده کرد که از نظر زیبایی بتوان به کیفیت مناسبی دست یافت.

   

  چه مزیتی نسبت به استفاده از موزاییک دارد؟

  در مقایشه با موارد مشابه بتن استامپی در صورت استفاده از مواد مناسب مدتها قابل استفاده بود و طول عمر زیادی دارند. علاوه بر آن که در مقابل عوامل محیطی و فرسایشی هم بسیار مقاوم خواهند بود.

  نظرات
  انصراف از نظر Close